Visi yra susidūrę su tokia situacija, kai akį interneto platybėse patraukia itin pigus produktas. Atrodo, jog puslapis – tvarkingas, informacija pateikta gražiai ir išsamiai, netgi matomos fizinių asmenų (įprastai – labai gražių žmonių) ar įmonių (kurios neegzistuoja) rekomendacijos. Tačiau kokie ženklai išduoda, jog Jūsų pasiektas puslapis – scam‘as?
Tai itin aktualus klausimas kalbant apie naudotą programinę įrangą. Kadangi jos kaina yra ženkliai mažesnė, nei naujos, gali būti sunku suprasti, kas ją siūlo legalią ir tikrą, o kas – tiesiog nori pasisavinti pinigus ir, dažniausiai, pateikti piratuotus raktus.
Atskirti tikrą verslą ir paremtą melu – nėra taip paprasta. Visgi pateiksime keletą esminių punktų, norint išsirinkti patikimą tiekėją:
• Įmonės pavadinimas. Svarbu atskirti, kas yra prekinis ženklas, ir kas – oficialiai registruota įmonė. Legalia veikla užsiimančios organizacijos visada savo internetiniuose puslapiuose pateikia ir registruotos įmonės pavadinimą, ir jos kodą, ir registracijos šalį. Jeigu šios informacijos pasiekti negalite ir nerandate netgi skiltyje „kontaktai“ – didelė tikimybė, jog šiuo atveju reikėtų atsargiai žiūrėti į įsigijimą.
• Registracijos/veiklos šalis. Didelė dalis nelegalia veikla užsiimančių pardavėjų savo veiklą deklaruoja tolimuosiuose rytuose. Taip yra todėl, kad Kinijoje ir kitose to regiono šalyse įstatymai nėra taip stipriai orientuoti į autorines teises ar patentus, kaip Europoje ar Amerikoje. Ne veltui didelė dalis pasaulyje sutinkamų klastočių atvyksta iš būtent minėtųjų kraštų. Tuo tarpu kalbant apie naudotą programinę įrangą, svarbu pabrėžti, jog prekyba įranga iš antrų rankų legali tik Europos Ekonominėje Erdvės ribose, tad įsigyti minėtas licencijas Lietuvos įmonės gali tik iš Europoje registruotų įmonių.
• Mažai informacijos apie veiklą. Jeigu kainos yra itin mažos, svarbu pasidomėti, kaip pardavėjas veikia, koks jo verslo modelis. Jeigu parduoda Microsoft produkciją už itin mažą kainą – ar turi kažkokias išskirtines teises? Ar tai antrinės rinkos produkcija? Apie savo veiklos modelius, kurie gali kelti įtarimą, legaliai veikiančios įmonės informuoja ir pateikia kuo platesnę informaciją savo oficialiuose puslapiuose tam, kad potencialus klientas galėtų susidaryti teisingą įspūdį, kodėl visgi produktas turi tokią mažą kainą.
• Neadekvačiai žemos kainos. Prieš perkant labai svarbu pasidaryti bent minimalų kainų tyrimą – už kokią kainą produktą siūlo kitos įmonės? Kiek jis kainuoja iš gamintojo? Kiek – iš gamintojo partnerio? Dažniausiai įtarimą turėtų kelti daugiau nei 70 proc. pigiau kainuojančios prekės. Žinoma, jeigu kalbame apie antrinę rinką, įmanomi ir tokie kainų skirtumai, tačiau patartina atsižvelgti prieš apsisprendžiant pirkti ir į kitus mūsų minimus punktus.
• „Google it“. Legaliai veikiantis verslas dažniausiai yra orientuotas ir į potencialių klientų švietimą, savęs reprezentavimą. Jeigu paieškos sistemose nepastebite apie įmonę platinamų pranešimu, straipsnių, sėkmės istorijų ar kt. – tikėtina, jog susidūrėte su besistengiančia neatkreipti į save per daug dėmesio įmone ar žmonių grupe. Tuo tarpu, jeigu pranešimus randate, atkreipkite dėmesį į šaltinį, ar jis patikimas.
• Klientų aptarnavimas. Pirkdami produktus išnaudokite galimybę susisiekti su klientų aptarnavimu. Jeigu tai užsienio įmonė – vienas iš ženklų, jog kažkas ne taip, yra nekokia anglų kalba. Žinoma, ne visi yra puikiai kalbantys angliškai, tačiau tikslinga veikla užsiimančios įmonės klientų aptarnavimui samdo tokius žmones, kurie laisvai arba bent jau gerai kalba užsienio kalbomis, dažniausiai – angliškai.
• Microsoft oficialus partneris. Kalbant apie programinę įrangą, reiktų atkreipti dėmesį ar pardavėjas yra oficialus Microsoft partneris. Tai taip pat parodo, jog programinės įrangos tiekėjas yra patikimas ir supranta ką daro, vadovaujasi Microsoft taisyklėmis ir licencijavimo politika.
• Visgi nusipirkote? Pasitikrinkite, ar Jūsų įgyta produkcija yra legali. Su programine įranga viskas yra labai paprasta – google paieškoje suveskite savo įgyto licencijos rakto kodą. Jeigu paieškos sistema jį randa, galime daryti išvadas, jog Jus apgavo. Teks ieškotis naujo tiekėjo. Svarbu – tokia praktika negalima ieškant SQL serverių raktų, nes jie – vienodi visiems vartotojams.
Tad norėdami įsigyti legalią programinę įrangą, turite būti tikri, jog renkatės patikimą tiekėją. Naudotomis licencijomis prekiauja dešimtys įmonių, tačiau, tik keletas jų tai daro atsižvelgiant į įstatymus ir kitus teisės aktus.