Kompaktinis diskas, licencijos raktas ir įdiegimo instrukcija gražioje dėžutėje. Štai ką tipinis klientas gaudavo įsigijęs programinę įrangą prieš keletą metų. Visgi, toks licencijos perdavimo būdas paseno; šiandien programinę įrangą galite įsigyti pirkdami iš pį platintojo, išsinuomodami arba pirkdami antrinėje rinkoje. Visi šie trys variantai turi įvairių aspektų, tad darbuotojai, atsakingi už programinę įrangą, turėtų atsakingai įvertinti visas galimybes. Pabandykime jas apžvelgti.

• Pirmas variantas: programinės įrangos įsigijimas iš platintojo. Jeigu žiūrėtume į pinigų kiekį, pervedamą vienu kartu – tai neabejotinai yra pats brangiausias sprendimas. Įmonėms toks metodas nėra pats patraukliausias, ypač jeigu kalbame apie galingus SQL serverius arba kelis šimtus darbuotojų, kuriems reikalingas Microsoft Office paketas. Dažniausiai tokios investicijos numatomos bent metams į priekį ir didėjant darbuotojų skaičiui licencijų kiekį reikia papildyti, o sumažinti jo, deja, neišeis. Visgi, jeigu turite labai griežtą IT infrastruktūros saugumo politiką – programinės įrangos diegimas lokaliai, į vartotojo kompiuterį, yra vienintelis sprendimas.

• Antras variantas: programinės įrangos nuoma. Tai ganėtinai finansiškai patrauklus sprendimas, nes galite mokėti po nedidelę sumą kas mėnesį už tos programinės įrangos, kurios jums reikia, nuomą. Taip pat, jeigu kažkuriuo metu darbuotojų skaičius sumažėja, galite atsisakyti programinės įrangos dalies (pavyzdžiui, MS Office paketo) ir taip sumažinti sumą, kurią mokate įrangos gamintojui ar tiekėjui. Visgi, dažniausiai įsipareigojama įrangą prenumeruoti ne mažiau nei metams, tad ir atsisakyti kelių nereikalingų paketų galėsite tik pasibaigus šiam laikotarpiui. Taip pat, sunku kalbėti apie serverių programinę įrangą, nes tokiu atveju turėsite nuomoti ne tik, pavyzdžiui, Microsoft SQL, bet ir visą serverį Azure ar kitoje platformoje, o tai reiškia papildomas išlaidas.

• Galiausiai, trečias variantas: programinės įrangos iš antrinės rinkos įsigijimas. Šis būdas apima visą prieš tai vardintą naudą pirmame ir antrame įsigijimo variantuose. Tai yra nebrangu (paprastai 30-50 procentų pigiau nei perkant iš gamintojo ar jo atstovo), tai yra saugu ir, svarbiausia, bet kada galite atsisakyti perteklinės programinės įrangos susigrąžindami dalį išlaidų. Nesvarbu ar tai Microsoft SQL, Microsoft Office ar kita programinė įranga. Taip pat nesvarbu, ar įrangą naujausia, ar kiek senesnė, – viską galite įsigyti žymiai geresnėmis kainomis. Jeigu jūs nekeliate didelių reikalavimų ar nesate IT ekspertai (kuriems reikalingas visas naujausias funkcionalumas vos tik išleidžiama nauja programinės įrangos versija) – visada galime pasiūlyti ir senesnes programinės įrangos versijas bei taip padėti sutaupyti ne 30, bet 40 ar netgi 50 ir daugiau procentų kainos. Taigi, gaunate tą pačią programinę įrangą kaip ir kiti, tik žymiai geresnėmis sąlygomis.

Pabandykime palyginti visus tris įsigijimo variantus:

Pavyzdys.

Įmonė, kurioje dirba 10 darbuotojų, norėtų įsigyti Microsoft Office 2019 Professional Plus programinę įrangą. Ši įranga būtų naudojama visuose darbuotojų kompiuteriuose. Viena licencija, perkant iš Microsoft atstovo, kainuoja apie 500 Eur (be PVM). Netaikant nuolaidų, įmonė iš viso sumoka 5000 Eur. Perkant licenciją antrinėje rinkoje iš northitpc.lt, ta pati programinės įrangos licencija kainuoja apie 290 Eur. Tai reiškia, jog norint visiems darbuotojams parūpinti programinę įrangą, perkant iš antrų rankų viskas kainuotų 2900 Eur, t.y. 42% mažiau, nei perkant naujas licencijas iš Microsoft atstovo.

Tęsiant skaičiavimus, nuomojantis Office 365 Business Premium, įmonė per mėnesį už vieną licenciją sumokėtų 12,50 Eur, t.y. 150 Eur per metus vienam vartotojui. Iš viso per metus paketas 10-čiai darbuotojų kainuotų 1500 eurų. Tai reiškia, jog jau po nepilnų 2 metų programinės įrangos nuomos, ši kaina perliptų minėtąją 2900 Eur ribą, įsigijus licencijas iš antrinės rinkos, kurios neturi galiojimo termino.

Taigi:

Naujos licencijos: 10 x 500 = 5000 Eur / neribotas naudojimo laikas

Nuoma: 10 x 150 x 2 = 3000 Eur / dvejiems metams

Antrinės rinkos licencijos: 10 x 260 = 2900 Eur / neribotas naudojimo laikas

 

Kaip matome, skirtumai tarp trijų licencijų įsigijimo modelių yra pakankamai aiškūs. Iš esmės įmonė gauna tą patį produktą, tik skirtingomis sąlygomis, kurių viena pagrindinių – kaina. Visgi, mes puikiai suprantame, kad kiekviena situacija skirtinga ir yra nemažai kintamųjų, kurių mes neaptarėme ir kurie gali daryti įtaką sprendimui dėl įsigijimo. Kita vertus, jeigu ketinate programinę įrangą atnaujinti ne dažniau nei kas pusantrų ar du metus, programinės įrangos iš antrinės rinkos įsigijimas yra pats patraukliausias būdas atlikti kasdienes užduotis naudojantis Microsoft Office, Project ar Visio programomis, o taip pat ir naudotis DVS, ERP ar kita kritine verslui sistema, kuriai paleisti naudojate Microsoft SQL ar Microsoft Windows serverį.